sobota, 18 január, 2020

Nie, dnešný príbeh nebude o bezdomovcoch a ľuďoch zo slabších sociálnych pomerov, ktorí sa dennodenne prehrabávajú v smetiach a snažia sa nájsť niečo, čo niekto druhý nepotreboval, ale im samým to môže zachrániť život. Dnešné rozprávanie bude o hokejistoch v najprestížnejšej hokejovej lige sveta, ktorí sa ocitli v odpadkovom koši, inak nazývanom aj „waiver list“, ale ich odhodlanie a bojovnosť to nezlomilo a svojim niekdajším zamestnávateľom ukázali, čo stratili.

Chris Kunitz
Zdroj: Wikipedia/ Michael Miller

Ťažké začiatky v NHL

Hovorí sa, že človek zistí, čo stratil, až keď to stratí. Niečo podobné zažil generálny manažér vtedy ešte Anaheimu Mighty Ducks Brian Burke, ktorý na začiatku sezóny 2005/06 umiestnil na zoznam nechcených hráčov Chrisa Kunitza. Áno, toho Kunitza, ktorý počas svojej kariéry až štyrikrát zdvihol nad hlavu Stanley cup a raz aj ako hráč Anaheimu, konkrétne rok potom ako sa stal najskôr prebytočným, no následne kľúčovým artiklom na ceste sa doposiaľ najväčším klubovým úspechom.

Chris Kunitz sa dostal do NHL nie príliš tradičnou cestou. Draftom neprešiel, ani jeden z tímov o neho neprejavil záujem, ale mladý a talentovaný Kanaďan o svoj životný sen nechcel prísť už na samom začiatku. Hneď po neúspešnom drafte sa pripojil do kempu Anaheimu Mighty Ducks a podarilo sa mu vybojovať si zmluvu, ale len dvojcestnú. Ďalšie tri sezóny pendloval medzi NHL a AHL, pevné miesto v Anaheime si vybojovať nedokázal.

Nerozhodný manažér

V lete 2005 pozíciu generálneho manažéra tímu opustil Al Coates a nahradil ho Brian Burke. Ten počas leta získal do obrany legendárneho Scotta Niedermayera a azda najlepšieho fínskeho útočníka v histórii Teemu Selänneho. Príchod Selänneho znamenal pre Kunitza koniec, keďže Anaheim mal v zostave viac útočníkov ako mu bolo treba. Burke Kunitza umiestnil na waiver list, z ktorého si ho nakoniec stiahla už neexistujúca Atlanta Thrashers.

Za Atlantu odohral Chris Kunitz len dva zápasy a opäť sa porúčal na waiver list, no ani tentokrát na ňom nevydržal 24 hodín. Nikto nevie, čo prinútilo Briana Burka prehodnotiť svoje predchádzajúce rozhodnutie, ale generálny manažér týždeň potom ako sa Kunitza dobrovoľne vzdal, si ho teraz dobrovoľne zobral naspäť. Urobil dobre. Ešte v tej sezóne si Kunitz vydobyl pevné miesto v Anaheime, keď v 67 zápasoch získal 41 bodov. Rok na to mal bodov 60 a s Anaheimom vyhral Stanley cup.

Niečo tam končí, niečo začína

Chris Osgood
zdroj: Flickr.com/ M P R

Ako chutí tzv. „waiver“ okúsili aj iní úspešní hokejisti. Napríklad brankár Chris Osgood, ktorý sa stal nepotrebným v Detroite Red Wings po príchode Dominika Haška, alebo ďalší dobre známy brankár Iľja Bryzgalov, ktorý sa stal obeťou pretlaku kvality v bránkovisku Anaheimu Ducks. Spomenúť treba aj útočníka Richa Peverleyho, ktorého sa v sezóne 2008/09 zbavilo vedenie Nashvillu Predators a ešte v tom istom roku už ako hráč Atlanty Thrashers nazbieral 35 bodov v 39 zápasoch.

Nie všetky príbehy z waiver listu majú šťastný koniec. Vedeli by o tom rozprávať aj slovenskí, či českí hokejisti. Zoznamu nechcených hráčov sa nevyhol ani Jaromír Jágr, ktorého v januári tohto roka na nepopulárnu listinu zapísalo Calgary Flames. Jágra si do svojho tímu nestiahol ani jeden generálny manažér a najlepší český hokejista tak nedobrovoľne ukončil svoju zámorskú kariéru. Nedobrovoľne a neslávne. Podobný osud postretol aj Slovákov, napríklad obrancu Tomáša Maleca.

Daňova nová šanca

V posledných dňoch sa v súvislosti s tzv. „waiverom“ skloňuje meno Marka Daňa. Nie je to vôbec dávno, čo Winnipeg Jets umiestnil slovenského útočníka na zoznam nepotrebných hráčov. Z neho si ho stiahlo Colorado Avalanche, za ktoré Marko odohral už štyri zápasy. Mnohých fanúšikov na Slovensku krok generálneho manažéra Colorada Joea Sakica prekvapil, no zainteresovaní ľudia vedia, že Sakic podobným štýlom našiel už dvoch hráčov, Matta Nieta a hlavne kvalitného obrancu Patrika Nemetha.

Marko Daňo v drese Colorada Avalanche
zdroj: Flickr.com/ Kerri Polizzi

Marko Daňo je širokou verejnosťou podceňovaný hráč, ale jeho potenciál neušiel pozornosti skautom a trénerom v Denveri. Daňo sa v hlavnom meste štátu Colorado stretáva so známymi tvárami. Jednou z nich je tréner Jared Bednar, ktorý Marka trénoval v tíme Springfield Falcons po dobu dvoch sezón. Samotný Bednar hneď po príchode Daňa do Colorada vyhlásil, že Marko si zaslúži dostať minúty na ľade. Je to niečo, čoho sa vo Winnipegu dočkal len sporadicky.

Slovenský útočník má všetko vo svojich rukách. V úvodných štyroch zápasoch za Colorado sa zatiaľ len hľadal, ale nie je to žiadne prekvapenie, že hráč, ktorý skoro rok sedí na tribúne vypadne z tempa. Šancu na presadenie v NHL stále má. To, že sa ocitol na zozname nechcených hráčov ešte nič neznamená, veď Chris Kunitz sa na ňom ocitol dvakrát v rozmedzí jedného týždňa a dnes má na konte už 977 odohratých zápasov v NHL, v ktorých nazbieral 610 bodov. Práve príbeh Chrisa Kunitza najlepšie odzrkadľuje, že waiver list neznamená vždy len koniec, ale niekedy aj nový začiatok.

Autor: Juraj Janoťák

Tags: , , , , ,

Related Article

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.