sobota, 18 január, 2020

Paulína Fialková
Zdroj: wintersportsworld.sk / autor: Dušan Šimočko

Prvé kolo biatlonového Svetového pohára, ktoré sa konalo počas uplynulých dní v slovinskej Pokljuke naznačilo, čo môžeme očakávať v ďalšom priebehu novej sezóny. Poďme si teda v krátkosti zhrnúť čo ukázali prvé biatlonové závody tejto sezóny.

Skvelé predstavenie Paulíny Fialkovej

Hoci tu bola eventuálna možnosť, že sestry Fialkové nebudú v Pokljuke ani štartovať chvalabohu sa zo zväzom napokon dohodli a Paulína zväzu zo Slovinska posielala pekné pozdravy. Tri umiestnenia v prvej šestke počas troch dní, jedno umiestnenie na stupňoch víťazov. V piatok tretí a v sobotu dokonca druhý najrýchlejší bežecký čas dokazujú, že tréningy pod vedením dvojice Martin Bajčičák, Anna Murínová posúvajú ako Paulínu tak jej sestru výkonnostne dopredu. Výsledky prvého kola SP naznačili aj možné striedanie stráží v slovenskom ženskom biatlone, aj keď treba povedať, že Kuzminová sa zvyčajne rozbieha pomalšie. Ak však chcela Kuzminová útočiť na zisk veľkého krištáľového glóbusu, tak jej plán dostal po tomto víkende vážne trhliny.

Slušným výsledkom sa vo vytrvalostnom závode prezentovala aj Ivona Fialková, ktorá aj napriek dvom trestným minútam dokázala doraziť do cieľa na bodovanom 27. mieste. Sobotný šprint jej však nevyšiel ako bežecky tak ani strelecky. Skončila až na 67. mieste a do nedeľnej stíhačky sa tak nekvalifikovala. Svoj tieň neprekročila Terka Poliaková, ktorá sa ani v jednom závode nedostala do prvej šesťdesiatky a to hlavne kvôli veľmi slabému bežeckému výkonu.

Nestarnúca a stále famózna Kaisa

Hoci Kaisa Mäkäräinenová po vlaňajšom víťazstve v celkovom poradí SP uvažovala o konci svojej biatlonovej kariéry napokon sa rozhodla pokračovať a vyzerá to tak, že toto rozhodnutie bolo správne. Hoci v piatok vo vytrvalostnom závode vybuchla hneď na prvej streľbe, kde netrafila hneď štyri terčíky v ďalšom priebehu víkendu sa nepomýlila na strelnici ani raz čo v kombinácií s tradične fantastickým behom znamenalo dve víťazstvá. Okrem Mäkäräinenovej a Fialkovej sa vpredu v Slovinsku pravidelne pohybovali aj Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová z Talianska, ktoré potvrdili, že s nimi treba počítať v boji o popredné priečky.

Mali by sme si zvykať, že českú juniorskú majsterku sveta Markétu Davidovú budeme pomaly ale isto častejšie vídať na popredných priečkach aj v pretekoch Svetového pohára. Dôkazom toho bolo jej tretie miesto z vytrvalostného závodu. Slovenským fanúšikom tým radosť príliš neurobila, keďže tak obrala Paulínu Fialkovú o prvé pódium v sezóne. Pre českých fanúšikov biatlonu je však Davidová nádejou, že po odchode Koukalovej a vzhľadom na slabú bežeckú formu Vítkovej budú mať opäť biatlonistku schopnú miešať karty na popredných miestach.

Priebežné poradie SP žien po 1. kole v Pokljuke
1. WIERER Dorothea 144 0
2. MÄKÄRÄINEN Kaisa 131 -13
3. FIALKOVÁ Paulína 129 -15
4. VITTOZZI Lisa 121 -23
5. HOJNISZ Monika 104 -40
6. DŽIMA Julia 98 -46
7. PREUSS Franziska 95 -49
8. STARYCH Irina 92 -52
9. KRYUKO Irina 87 -57
10. SIMON Julia 78 -66
25. KUZMINOVÁ Anastasia 44 -100
46. FIALKOVÁ Ivona 14 -130

Naši muži opäť neprekvapili

Naši muži zmenili trénera, no na výraznejšie zlepšenie výsledkov si budeme musieť asi ešte nejaký čas počkať. Keby sme sa chceli na to pozrieť z iného uhla pohľadu môžeme povedať, že je úspech už aj to, že sme mali troch biatlonistov v stíhačke čo sa nám už dávno nepodarilo. Otčenáš z 38. miesta Šíma z 59. a Kazár zo 60. miesta. Celkovo naši muži získali za celý víkend 3 body zásluhou Otčenáša. To je však v jeho prípade katastrofálny výsledok vzhľadom na to, že v stíhačke odstrieľal čisto a dokonca s tretím najrýchlejším streleckým časom. Katastrofálny beh ho však odsunul až na 38. miesto.

Bežecky bol na tom z našich najlepšie Šimon Bartko, ktorý sa však opäť vytrápil na strelnici. Keď netrafíte vo vytrvalostnom závode 6 a v stíhačke 4 terče to môžete potom bežať ako chcete, dobrý výsledok z toho nebude. Ak by sa však Bartkovi podarilo zlepšiť streľbu mohli by byť jeho výsledky v budúcnosti lepšie.

Čo sa týka bojov o víťazstvo najúspešnejšia bola podobne ako tomu bolo v minulej sezóne dvojica Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bø. Fourcade ovládol vytrvalostný závod, zatiaľ čo nórsky biatlonista vyhral šprint aj stíhačku, pričom si na Fourcada, ktorému sa v týchto dvoch pretekoch nedarilo vypracoval zaujímavý náskok v celkovom poradí.

Priebežné poradie SP mužov po 1. kole v Pokljuke
1. BÖ Johannes Thingnes 156 0
2. EDER Simon 123 -33
3. GUIGONNAT Antonin 119 -37
4. LOGINOV Alexander 108 -48
5. FILLON MAILLET Quentin 93 -63
6. BÖ Tarjei 87 -69
7. DESTHIEUX Simon 81 -75
8. SAMUELSSON Sebastian 81 -75
9. KRČMÁŘ Michal 81 -75
10. PRYMA Artem 78 -78
11. FOURCADE Martin 77 -79
53 OTČENÁŠ Martin 3 -93

Ďalšie kolo Svetového pohára hostí v dátume 13-16.12 rakúsky Hochfilzen.

Tags: , , , , ,

Related Article

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.