sobota, 18 január, 2020
Dorothea Wierer Zdroj: wikipedia.org Autor: Wikijunkie

V rakúskom Hochfilzene sa vo štvrtok konal šprint žien na 7,5 kilometra, v ktorom sme opäť vkladali veľké nádeje do nášho dua Paulína Fialková, Anastázia Kuzminová. Čo sa týka favoritiek na víťazstvo, medzi najväčšie kandidátky samozrejme opäť patrila dvojica Kaisa Mäkäräinenová a Dorothea Wiererová. 

 Kuzminová aj Fialková štartovali s nízkymi štartovými číslami a tak sme po ich príchode do cieľa mohli len odhadovať na čo by ich výkon mohol naozaj stačiť. Napokon sa ukázalo že dve chyby na ležke Kuzminovej stačili na celkové desiate miesto a jedna chyba na ležke Fialkovej znamenala napokon siedme miesto. Bez tejto chyby by bola Paulína opäť na pódiu ale na keby sa nehrá. 

Dlho to vyzeralo, že hoci Mäkäräinenová jeden krát pri streľbe urobila chybu zásluhou jej klasicky skvelého bežeckého výkonu ju ani tentoraz nikto nepredbehne. Zo zadu však štartovala držiteľka červeného dresu pre vedúcu pretekárku priebežného poradia Dorothea Wiererová. Hoci aj ona urobila na strelnici jednu chybu obe svoje položky zvládla dohromady odstrieľať za neuveriteľných 40 sekúnd a strelnicu po druhej streľbe opúšťala z náskokom takmer 12 sekúnd. Ten sa postupne stenšoval a pred posledným kilometrom to bolo už iba niečo viac ako tri sekundy. V tom momente už asi len málokto Talianke veril, že to dotiahne do úspešného konca. Wiererová sa však vyhecovala a prišla do cieľa skôr o neuveriteľných 0,6 sekundy. Navyše sa jej tak podarilo navýšiť aj náskok v čele Svetového pohára. 

Slovensko malo v pretekoch zastúpenie taktiež v podobe Ivony Fialkovej a Terézie Poliakovej. Ivona išla bežecky na svoje pomery veľmi dobre, vydarila sa jej tiež prvá streľba, no jej nádeje na dobrý výsledok zhasli na stojke, kde bola nepresná až tri krát. Napokon to stačilo na 58. miesto takže Ivona bude mať šancu vylepšiť svoj výsledok v sobotnej stíhačke.  

Do tej sa naopak nedostala Terézia Poliaková, hoci na strelnici urobila iba jednu chybu. Žiaľ, jej bežecká forma je naozaj na zaplakanie. Celkovo mala až 83. bežecký čas a taktiež strávila veľa času na strelnici keď jej strelecký bol až 73. najlepším zo štartového poľa.  

Výsledky
1.56WIERER Dorothea0+1121:04.90.060
2.22MÄKÄRÄINEN Kaisa0+1121:05.5+0.654
3.61JURLOVA-PERCHT Jekater.0+0021:29.3+24.448
4.69VITTOZZI Lisa1+0121:30.2+25.343
5.31HOJNISZ Monika0+0021:33.1+28.240
6.4KRYUKO Irina0+0021:43.4+38.538
7.10FIALKOVÁ Paulína1+0121:48.7+43.836
8.13CHEVALIER Anais0+1121:50.3+45.434
9.20STARYCH Irina0+0021:52.4+47.532
10.2KUZMINOVÁ Anastasia2+0221:54.5+49.631
58.34FIALKOVÁ Ivona0+3323:16.4+2:11.50
68.63POLIAKOVÁ Terézia1+0123:39.4+2:34.50

Vyjadrenie Dorothey Wiererovej (1. miesto) 


„Viem, že som v poslednom kole strácala sekundy, ale tesne to vyšlo. Tá posledná streľba bola možno až moc rýchla, ale na strelnici sa cítim dobre a dúfam, že to tak bude aj pokračovať. V stíhačke bude Kaisa štartovať hneď za mnou takže ma v prvom kole predbehne a ja sa ju budem snažiť dohnať.“


Vyjadrenie Paulíny Fialkovej pre RTVS (7. miesto)

„Dnes to rozhodne nešlo samo. Na trati to bolelo, v Pokljuke sa mi určite šlo lepšie, ale zasa je jasné, že únava sa bude postupne zväčšovať. Ale myslím si, že to bol slušný výkon. Jasné, že posledná rana na ležke ma hrozne mrzí. Bola to moja stiahnutá chyba, už som sa videla na odchode. Snažila som sa to napraviť stojkou, tá bola dobrá aj relatívne rýchla, takže to sa mi aspoň podarilo.
Sú tu náročné kopce a akosi je tá trať viac cítiť. Na strelnici sa vietor trochu točil, ale podmienky sa dali bez problémov ustriehnuť, to bolo v poriadku.“


Vyjadrenie Anastasie Kuzminovej pre RTVS (10. miesto)

„Zasa tá ležka, na ktorú som sa dnes veľmi pripravovala. Opatrne som strieľala, boli sme dohodnutí, že budem na tej ležke pracovať rozvážne, no zrejme som si nevyrátala dobre ten príchod na strelnicu – dýchanie. Myslím si, že tam bola závada, lebo práca na spúšti bola v pohode. Zase teda bola ležka zradná, ale som veľmi rada, že som stojku zvládla na nulu a dnes sa mi aj trošku lepšie bežalo. Hochfilzenskú trať poznám dokonale a páči sa mi. Myslím si, že to pôjde smerom nahor.
Budem na tej ležke ešte pracovať, aby už padali nuly aj tam. Zatiaľ by som to povedala tak, že strieľam podobne dobre, no na stojke viem dávať tie nuly ako na tréningu, no na ležke zatiaľ nie.“

    


Vyjadrenie Ivony Fialkovej pre RTVS (58. miesto)

„Po takýchto zahodených pretekoch biatlonista ani nenachádza slov. Tak ako sa to dobre vyvíjalo, tak to v priebehu tridsiatich sekúnd skončilo. Musím povedať, že od toho šprintu v Pokljuke som sa ešte úplne nedostala z tých zdravotných problémov, takže sa to všetko prenáša do behu aj streľby. Necítim sa vo svojej najlepšej forme, ale budeme bojovať ďalej. Dúfam, že sa to bude od pretekov k pretekom zlepšovať a že sa vrátim k tomu začiatku a na bodované miesta.
Trať bola dnes náročná, ale narozdiel od Pokljuky môžem povedať, že lepšie upravená, sneh aj zjazdy boli celkom bezpečné, boli to dnes ideálne podmienky na pretekanie.“


Vyjadrenie Terézie Poliakovej pre RTVS (68. miesto)

„Na strelnici mi to oproti minulej sezóne ide veľmi dobre, musím poklepať, s tým som spokojná. Aj keď, samozrejme, dnes aj tá jedna mrzí, viem, že som ju strhla, no inak to bolo fajn. Len mi to tam dlhšie trvá, hlavne kvôli vydýchaniu sa.
Trať je tu náročná, dlhé stúpanie. Lyže sme mali dobre pripravené, ale zatiaľ ma v tejto sezóne neposlúchajú nohy. Ťažko, ťažko sa mi ide.“

Tags: , , , , , , , , ,

Related Article

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.