sobota, 18 január, 2020

Ako by to bolo včera čo hokejový Slovan Bratislava nastupoval na svoj prvý zápas v rámci druhej najlepšej hokejovej súťaže na svete, čo vyvolalo poriadnu vlnu nadšenia. Zvlášť vzhľadom na fakt, že Kontinentálna hokejová liga sa bude aj naďalej hrávať na Slovensku, po tom čo sa vtedajší HC Lev Poprad musel už po roku sťahovať do Prahy.  Osud tohto umelo založeného klubu je širokej hokejovej verejnosti zrejme dôverne známy, avšak v tejto chvíli nie až tak podstatný. Alebo? Radšej ostaňme pri pôvodnej myšlienke a nemaľujme zbytočne čerta na stenu. Aj keď odraz reality by mohol nasvedčovať kadečomu.

Ladislav Nagy v drese Slovana Bratislava Autor: Александр Головко

Áno, človeku to síce pripadá ako by to bolo skutočne iba včera čo sa slovenský tím rozhodol opustiť najvyššiu domácu súťaž a skúsiť šťastie v tej ruskej. Realita je však taká, že včera tento tím, ktorý v spomínanej súťaži nastúpil už do siedmej sezóny, zaznamenal prehru, čo je vlastne jediná paralela v súvislosti s jeho začiatkami a súčasnosťou. Je síce pravdou, že zaznamenať prehru s tímom ako je SKA Petrohrad, ktorý sa pravidelne radí medzi favoritov na zisk Gagarinovho pohára nie je nič strašné, zvlášť na jeho ľade. Značne hrozivejšie však znie fakt, že išlo už o celkovo 11 prehru v rade, čo rozhodne nevyvoláva nadšenie, ale naznačuje to skôr úpadok do letargie.

Aj keď tá, zdá sa, v prípade slovenského (pozn. nie len bratislavského) hokeja trvá už nejakú dobu? Počkať, ono sa to nezdá, ono je to nejaký ten piatok skutočnosťou a spomínané nadšenie už je len občasnou náplasťou, ktorá zacelí rany len na určitú dobu. Či už je to nejaké dobré obdobie v priebehu sezóny spojené s víťaznou sériou, alebo jej začiatok kedy sa vedenie pravidelne netají už spomínanými cieľmi, teda byť aspoň konkurencieschopným tímom. Ako už je však zvykom veľmi rýchlo dôjde k prehodnoteniu cieľov a to už z pravidelných príčin. Jednou z hlavných je neuspokojivá hra, ktorá zrejme vyplýva aj z finančnej stratégie kompetentných.

Tá sa pomaly stáva registrovanou značkou tohto na Slovensku ikonického klubu. Ako to ale mohli kompetentní vôbec dopustiť? Je to skutočne len tým, že žijeme, kde žijeme a že už v samotnom zárodku udržania KHL na Slovensku, alebo vlastne už jej privedení skrz tím v Poprade, bola hlavne túžba nabaliť sa na prestíži? Žiaľ, čo i len trochu negatívna odpoveď by bola prílišným pozitívom a ten v prípade Slovana opúšťa zrejme už aj toho najvernejšieho fanúšika. Vidieť to aj pri samotných domácich zápasoch, kde sa teraz trhajú skôr negatívne rekordy v návštevnosti od vstupu do nadnárodnej súťaže a herná kríza rozhodne tomu nenapomáha.

Aj vzhľadom na tento fakt, ako aj ten predošlý, ktorý sa dotýka fanúšikov o niečo menej sa ale natíska otázka:  Má to vôbec eštevýznam?. Z môjho osobného pohľadu je odpoveď rázne NIE!, podčiarknuté aspoň päťkrát, teda v prípade že by bolo napísané na papieri. Značka, ktorú hokejový Slovan v rámci našej krajiny predstavuje, alebo skôr predstavoval, utrpela už viac než dosť a pokračujúci vývoj by ju pokojne mohol pochovať, hoci možno len na čas. Každopádne najrozumnejším krokom, aj keď tie už sú v prípade tohto tímu viac utópiou, by bolo zvoliť ústup, nakoľko to čo im malo priniesť ešte väčšiu slávu a lesk má skôr opačný efekt. V tejto sezóne sa tomu nasadzuje koruna a práve to by mal byť ten zlomový moment. Veď už aj vedenie ligy učinilo voči vedeniu klubu dosť rázne kroky, ktoré pokiaľ je známe nemajú obdoby.

Ak už toto by nemalo byť tým zlomovým momentom tak potom čo? Aj keď treba si na rovinu povedať, že sa už nejaké zlomové momenty objavili predtým. Napríklad fakt, že tento tím, okrem vskutku zaujímavej finančnej stratégie, už roky postráda nejaký ten koncept. Ak sa teda za koncept nepovažuje vysoká fluktuácia hráčov, vďaka čomu sa len stále rozrastá jedna čierna listina v súvislosti so Slovanom. TO však už zatrhla liga spomínaným ráznym opatrením. Paradox a trochu aj škoda však je, že viacero hráčov na tím z Bratislavy spomína aj v dobrom. Na tom však majú pričinenie fanúšikovia, ktorí sú minimálne podľa slov Cama Barkera minimálne najlepší v lige a aj to ho svojho času presvedčilo dať tomuto tímu druhú šancu. Inak však ide o pomerne ojedinelý jav, hoci  nie tak dávno, keď ešte neplatilo embargo pre nových hráčov sa vrátil iný miláčik fanúšikov. Konkrétne slovinský reprezentant  Žiga Jeglič.

To však spätne možno považovať len za zrnko, ktorým sa mal zahnať hlad a vyvolať tým spätne nejaké nadšenie v súvislosti s týmto tímom. Podarilo sa to? Vyzerá to nebodaj tak? No dobre, možno na chvíľu, malú bezvýznamnú chvíľu po angažovaní Jegliča. V tom vlastne spočíva taktika vedenia, občas vyvolať nejakú tú nádej, ktorá na určitú dobu rozmaže realitu. Takto sa stále fungovať nedá, hoci opak sa zdá byť realitou, rozhodne však nie dlhodobo a snáď niekto nechce vysať túto slávnu hokejovú značku až do samého dna, zvlášť aj na upadajúci záujem fanúšikov, hoci ten by tomu mohol taktiež pomôcť. Vec sa však má tak že aj v prípade ich záujmu by to nebolo inak, akurát by to bolo pre nich značne bolestivejšie v prípade, že by sa tímu darilo napĺňať ciele a dokázal by preťať neúspešné roky. Avšak na druhú stranu by sa tým veci mohli dostať do nejakého začarovaného kolobehu, kde by všetko bolo krásne,všetci by boli spokojní, hoci by nie všetko bolo v absolútnom poriadku.

Ako už ale bolo neraz naznačené a ba dokonca aj spomenuté,realita je iná. Realita je, vzhľadom na taktiež už neraz spomenuté faktory, dá sa povedať šedá a pomôcť môže len ďalší rázny krok. Aj tomu už bol venovaný priestor a hoci sa o tom nepíše ľahko a vôbec sa to nezdá ako nejaký zásadový ťah, ale iná možnosť zdá sa pre obrat k lepšiemu aktuálne neexistuje. Jednoducho je na čase vzdať to, spraviť krok späť, zachovať si úctu, ak vlastne ešte nejaká ostala. Hlavne nech sa toho ujme niekto, komu bude na tom záležať a nie, že to bude ako doteraz kedy takí ľudia skôr prichádzali o hlavy, len pretože sa nebáli povedať ako to v skutočnosti je.

Autor: Braňo Bukový 

Tags: , , ,

Related Article

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.