sobota, 18 január, 2020

Marián Mikuš je hokejista, ktorý toho vo svojej kariére už pochodil na svoj pomerne mladý vek dosť. Okrem extraligovej Banskej Bystrice pôsobil napríklad aj v Považskej Bystrici, Dubnici, Púchove či dokonca v srbskom Belehrade. Pred touto sezónou zakotvil v ďalšom zaujímavom tíme. Konkrétne v tíme Gladiators Trenčín hrajúcom v Európskej univerzitnej hokejovej lige (EUHL).

Marián Mikuš
Foto: Vladimír Koláček

V nasledujúcom rozhovore nám Majo prezradil prečo sa rozhodol pre pôsobenie v tejto súťaži ale aj to ako vníma úroveň tejto stále pomerne mladej súťaže a tiež aké sú ambície jeho tímu v prebiehajúcej sezóne.

Na začiatok by sme sa mohli vrátiť na koniec minulej sezóny, ktorú si odohral v Púchove. Čo nasledovalo po skončení sezóny? Mal si ambíciu zmeniť pôsobisko alebo už s tebou ďalej v klube nepočítali?

Pôvodne som chcel po skončení sezóny zostať v Púchove ale nakoniec prišla ponuka z univerzitného tímu Gladiators Trenčín. Roman Moravec mi písal počas dovolenky v Paríži a dohodli sme sa na určitých podmienkach, ktoré boli pre mňa lepšie ako v Púchove. Nehovorím, že ponuka z Púchova bola zlá ale tá od Gladiátorov bola oveľa lepšia. Dostal som celú novú výstroj a navyše to bolo aj bližšie. Takže nakoniec som podpísal zmluvu s univerzitným tímom Gladiators Trenčín.

Čo hovoríš už aj s odstupom času na zázemie klubu, ako sa ti pozdáva?

Čo sa týka podmienok tak tento tím je úplne niekde inde ako napríklad Púchov. Keď povieme manažérovi, že niečo potrebujeme, tak nám to kúpi. Hokejky nám dajú robiť na mieru, dostali sme tričká, tepláky vo farbách klubu. Oproti Púchovu je to v tomto strašný rozdiel ale Púchov mám stále v srdci a niekedy by som sa tam určite rád vrátil.

Je pre teba ako hráča pôsobenie v takomto univerzitnom tíme niečím iné oproti klasickému hokejovému klubu?  

Nepovedal by som, že je to iné akurát mám aj tie študijné povinnosti čo sa týka vysokej školy. Inak všetko čo by malo v klasickom hokejovom klube fungovať, funguje aj tu. Myslím, že v každom tíme sú tie najvyššie ambície podobne ako aj u nás. Musím povedať, že zatiaľ sa nám to celkom darí. Niektoré zápasy sa nám celkom vydarili a zatiaľ sme tretí.

Ako je to so skĺbením štúdia a hokeja? Je to všetko nastavené tak aby sa to dalo v pohode zvládnuť?

Jasné, je to postavené na tom, že študujem externe takže tam chodím párkrát do týždňa. Je to nastavené tak aby sme stíhali tréningy a zápasy. Tie termíny zápasov sú iné ako napríklad v druhej lige, hrá sa cez týždeň väčšinou poobede alebo podvečer ale niektoré zápasy sa hrajú aj doobeda. Všetko je prispôsobené tomu aby sa dalo študovať aj hrať hokej zároveň a dá sa to teda v pohode stíhať.


Marián Mikuš
Foto: Vladimír Koláček

K akej súťaži by sa dala prirovnať úroveň EUHL?

Prirovnal by som to asi k nejakým slabším zápasom v prvej lige. Je to určite o level vyššie ako druhá liga. Nemáš na nič čas, dostaneš puk a všetci sú pri tebe. Hráči hrajú len párkrát za mesiac, takže to nasadenie je veľké všetci sa snažia hrať do tela a dohrávať súboje.

EUHL bola v začiatkoch prezentovaná aj ako súťaž kde môžu popri štúdiu hrať hokej aj hráči ktorí sa inde nepresadili a de facto by to mala byť pre nich konečná stanica…. Dá sa však z tejto ligy podľa teba posunúť aj niekam vyššie?

Hm..Posunúť sa z tejto súťaže do extraligy to asi ťažko. Možno do prvej ligy. Neviem uviesť ani nejaký príklad hráča, ktorý sa posunul z EUHL do vyššej ligy. Myslím si, že skôr asi nie ako áno. Z osobného hľadiska tu hrám preto, že ma hokej baví a neviem si predstaviť takú sezónu, že by som ho nehral. EUHL je v tomto smere skvelá šanca a tak som sa jej chopil.


Marián Mikuš
Foto: Vladimír Koláček

Z tvojho pohľadu sa tá úroveň súťaže z roka na rok zvyšuje?

Neviem to úplne posúdiť, keďže som túto súťaž predtým nehral. Keď som sem išiel tak mi chalani hovorili, že je to niečo medzi prvou a druhou ligou. Zistil som však, že je to určite vyššia úroveň ako v druhej lige, hlavne je to rýchljšie. Tým, že sa hrá menej zápasov, tak hráči sú viac motivovaný a do každého zápasu idú na plno. Medzi tímami nie sú ani nejaké veľké výkonnostné rozdiely možno s výnimkou Budapešti a Českých Budějovíc sú všetky tímy na podobnej úrovni.  

Ako si zatiaľ  spokojný zo svojimi výkonmi ty osobne?

Z osobného hľadiska sa mi až tak nedarí hlavne čo sa týka kanadského bodovania. Snažím sa však hrať pre tím, chcem aby sme sa niekde dostali. Nechcem aby sme skončili v štvrťfinále ako tomu bolo v minulej sezóne. Túto sezónu chcem s Gladiátormi získať minimálne medailu ale samozrejme najradšej by som bol keby sme celú súťaž vyhrali.

V lige sa objavujú aj hráči s extraligovými skúsenosťami, u vás napríklad Miro Habšuda. Patria títo hráči poväčšine k ťahúňom mužstva?

Jasné, Miro Habšuda je náš kapitán, myslím si, že je to rodený vodca. Právom nosí kapitánske céčko, keďže má z nás najviac odohratých zápasov v extralige a to vyše dvesto. Je tam ale viac hráčov čo patria medzi špičku v kanadskom bodovaní ako napríklad Matúš Trenčan či Dodo Huňa (ktorý sa predstavil aj juniorských MS v roku 2016 pozn.), bez ktorých by sme neboli tam, kde sme. Myslím si však, že aj ostatné päťky majú čo ukázať. Máme vyvážený tím, s ktorým by sme sa mali dostať minimálne do semifinále a verím, že aj do finále.

Kto teda podľa teba bude vašim najväčším konkurentom v boji o ligový titul?

Najväčšími konkurentmi budú určite tímy Brna a Banskej Bystrice. Nechcem aby to vyznelo namyslene ale myslím si, že medzi týmito troma tímami sa bude rozhodovať o víťazovi. Verím, že s týmto tímom, ktorý máme budeme bojovať minimálne o medailu, samozrejme najradšej by som bol, keby bola zlatá ale hocijaká medaila je predsa len medaila.

Aká býva divácka návšteva na zápasoch v tejto súťaži?

Divácka kulisa bola lepšia od zápasu k zápasu. Na prvom zápase nebolo moc ľudí, no na tom poslednom ktorý sme hrali ich bolo podstatne viac. Mojim odhadom možno aj 300-400 ľudí. Zloženie je rôzne či už sú to priateľky, rodinný príslušníci ale tiež chalani a dievčatá zo školy, ktorí podporujú hokej.

Na akej úrovni u vás v tíme funguje marketing, keďže máte dokonca aj svojho PR manažéra?

Áno tieto veci má v našom mužstve na starosti Janka Danková a myslím, že to robí vynikajúco. Čo sa týka marketingu tak odvádza dobrú robotu a spoločne s Romanom Moravcom propagujú Gladiátorov všade kde sa dá.

Tags: , , , , ,

Related Article