nedeľa, 17 november, 2019

Veľké finále s grandióznym koncom, ktorému nechýbalo vôbec nič. Fínsko a USA zviedli veľkú bitku o zlato a bol to boj až do posledných sekúnd. Záverečný zápas na turnaji priniesol výborný hokej, päť regulárnych gólov a jeden neuznaný, trošku kontroverzný. Oba tímy predviedli zo svojho kumštu takmer všetko a nakoniec rozhodla jedna nevinná akcia. Na jej konci bol Kaapo Kakko, ešte len 17-ročný košikár, ktorý rozhodol o titule Majstrov sveta v prospech Fínska.

Oba tímy pristúpili k finále úplne inak. Pokým Američania začali hrať ustráchane, Fíni povzbudení víťazstvom nad Kanadou vo štvrťfinále a následným triumfom nad Švajčiarskom chceli na jednom turnaji poraziť aj druhý severoamerický tím. Do finále doslova vleteli, na nikoho nečakali a v úvodných minútach ukázali silu svojho celku, bola ňou rýchlosť, na ktorú ani Američania nevedeli nájsť odpoveď. Gól ale ešte streliť nedokázali, až v druhej tretine, kedy sa trafil Jesse Ylonen a na začiatku tretej časti zvýšil už na 2:0 Otto Latvala.

Mladí Američania až vtedy pochopili, že budú musieť prepnúť na iný ofenzívny stupeň, vyčkávanie na chyby súpera a aktívne útočenie len v početných výhodách sa im príliš nevyplácalo. Až za stavu 0:2 z ich pohľadu sa prebrali a začali tvoriť. Nebolo ešte neskoro, a už v polovici tretej časti bolo vyrovnané. Veľká eufória na lavičke, nadšenie a odhodlanie bolo vidieť na ich tvárach, no zároveň v ich hre prišlo aj isté uspokojenie a to ešte prísť nemalo. Lebo súper nikdy nespí, a fínsky súper detto. Kakko naklonil misku váh na stranu „Suomi“ len minútu a pol pred koncom tretej časti a jeho gól potvrdil staré známe pravidlo, že na jednom turnaji sa dvakrát nad tým istým súperom nevyhráva. Američania totiž Fínov porazili v skupine, no vtedy podali úplne iný výkon, nebojácny, ofenzívny. Dnes sa k nemu dokázali len priblížiť a aj to až v druhej polovici zápasu.

USA – Fínsko 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Góly: 48. Chmelevski (J. Hughes, Cates), 49. Norris (Chmelevski, Cates) – 32. Ylönen (Laaksonen, Puustinen), 46. Latvala (Heponiemi, Kupari), 59. Kakko (Lundell, Jokiharju)

USA: Primeau (Keyser) – Samberg (C), M. Anderson (A), Q. Hughes, Kemp, M. Samuelsson, Miller, St. Ivany – Farabee (A), Norris, Robertson – Cates, Barratt, Madden – Cockerill, Poehling, Wahlstrom – Drury, J. Hughes, Chmelevski – O’Brien.
Fínsko: Luukkonen (Lindberg) – Utunen, Jokiharju (A), Vaakanainen (A), Laaksonen, Honka, Latvala – Heponiemi, Kupari, Talvitie – Tolvanen (C), Lundell, Kakko – Puustinen, Virtanen, Ylönen – Engberg, Vainionpää, Moilanen – Nyman.