sobota, 18 január, 2020

Hovorí sa, že trpezlivosť ruže prináša, ale fanúšikovia Colorada Avalanche a celý hokejový svet dnes v noci videli niečo iné. Najväčšej hviezde tímu z pod Skalistých hôr a aktuálne tretiemu najproduktívnejšiemu hráčovi v prebiehajúcej sezóne NHL kalich trpezlivosti jednoducho pretiekol. Nathan MacKinnon sa na konci zápasu proti Calgary Flames (3:5) obul do hlavného trénera Jareda Bednara, na striedačke. Podľa amerických novinárov mal vraj lodivodovi odkázať, aby si konečne začal robiť svoju prácu.

Zdroj: YouTube

Samotný hráč si asi neuvedomil, čo jeho čin bude znamenať. Frustrácia v priamom prenose nie je nikdy dobrým znamením, prezrádza veľa skutočností, ktoré mnohí fanúšikovia a ani novinári nevedia vycítiť z oficiálnych vyjadrení. Nálada v šatni musí byť na bode mrazu, čo je orná pôda pre rôzne konflikty. MacKinnon nie je emočne labilný človek, impulzívny, ktorý sa nevie ovládať, aj keď dva roky dozadu dal najavo, že chyby, aké robil Nikita Zadorov, nehodlá tolerovať. Málokedy v Amerike vidíme niečo podobné, kedy hráč doslova exploduje na striedačke, v Amerike, kde sú hráči mediálne formovaní od juniorských rokov a učení ako sa majú správať pred kamerami.

MacKinnon predsa vybuchol, vybuchol v priamom prenose, a určite nevybuchol prvýkrát. Z reakcie kapitána Gabriela Landeskoga bolo vidieť, že niečo podobné čakal. Okamžite sa snažil rozhnevaného spoluhráča odtiahnuť od trénera a upokojiť ho. Musel vedieť, že sa bude niečo diať, musel vedieť, že jeho kamaráta niečo trápi, inak by nereagoval tak promptne. Ešte zaujímavejšie však vyzerajú tváre Svena AndrighettaTysona Josta. Obaja hokejisti vôbec nie sú z reakcie MacKinnona prekvapení a ani nebadať na ich tvári, že by im bol celý incident nepríjemný. Z toho sa dá vyvodiť, že MacKinnon a Bednar už niečo podobné museli absolvovať, nie v priamom prenose, možno v šatni, na tréningu… ale určite to nebolo prvýkrát.

Pred dvoma rokmi, kedy MacKinnon explodoval a poslal Zadorova kade ľahšie, nikto netušil ako sú na nože samotní hráči tímu. Všetci videli, že posledné Colorado prehráva jeden zápas za druhým, predpokladala sa istá frustrácia, najlepšie to dokazoval Matt Duchene. Viacerí fanúšikovia vtedy odsúdili MacKinnonové správanie. „Ja ako tréner by som si to nikdy nedovolil povedať hráčovi,“ povedal Bednar snažiaci sa zakryť problémy v šatni. Potom ale Adrian Dater odhalil chápadlá konfliktov a všetci sme to pochopili. Dva tábory, rozhádaná šatňa a iné problémy. Tím nefungoval ako tím, hráči neťahali za jeden koniec lana a mizerné výsledky boli len výsledkom toho.

Teraz sme svedkami ďalšej apokalypsy v šatni Colorada. Americkí novinári ešte nehodlajú robiť závery, ani tréner a ani hráč sa ku celému konfliktu po zápase nevyjadrili. Asi zaúradoval generálny manažér Joe Sakic, ktorý je s tímom na tomto tripe a určite sa snaží situáciu vyriešiť s chladnou hlavou. Z reakcie iných ľudí ale vidieť, aká je šatňa frustrovaná. Landeskog po zápase dáva ochotne rozhovory, nebolo tomu inak ani teraz. Celý čas však držal hlavu dole, ani raz sa nepozrel hore na novinárov, úplná rezignácia a kapitulácia. Ostatní hráči na tom lepšie rozhodne neboli.

Colorado od 8. decembra vyhralo len tri zápasy, pričom prehralo až 12-krát. Na vine je kombinácia rôznych faktorov, impotentný útok, deravá obrana, slepí brankári a nevýrazný tréner. Definícia tímu, ktorý chce hrať v play-off vyzerá inak. A preto sa frustrácia MacKinnona dá pochopiť. Dá sa pochopiť všetkými desiatimi, aj keď spôsob akým eskalovala bol viac menej nešťastný. My však do všetkých vecí nevidíme, nevieme či sa Bednar a MacKinnon hádajú, alebo ako často… Škoda, že Colorado už v tejto sezóne nebude hrať v Buffale, v meste, v ktorom si taxikári natáčajú rozhovory hviezd. „Doplatili“ na to hráči Ottawy, ktorí v taxíku debatovali o neschopnosti trénerského zboru, čo bol veľký škandál, ale odhalil veľké problémy v kabíne Senátorov, ktorí sa topia v prehrách ako nikdy v dejinách.

Teraz by bolo zaujímavé sledovať jazdu taxíkom hráčov Colorada. Možno by na svetlo svetla vyplávali skutočnosti, o ktorých môžeme len špekulovať, alebo o ktorých vôbec ani netušíme. Jedna vec je ale istá, MacKinnon, ktorý od 8. decembra nebodoval len raz, v každom zápase dáva zo seba maximum a má pocit, že tréner Bednar to nerobí. Pravda je aj to, že Bednarovi chýba odvaha, málokedy na tlačovke kritizuje svojich zverencov, v ostatnom období to urobil len raz a aj to všetkých prekvapilo, lebo nikdy dovtedy to neurobil. Odvaha mu chýba aj pri robení zásadných rozhodnutí, zlyháva aj pri dávaní impulzov. Tím však teraz potrebuje dostať nejaký impulz, a ak ho neurobí on, potom ho môže urobiť už len generálny manažér. Buď vymení niektorého z hráčov alebo vyhodí trénera.

Joe Sakic to od svojho nástupu na pozíciu generálneho manažéra nemal jednoduché, a zdá sa, že tak skoro to ani jednoduché mať nebude. Všetky zraky hokejového sveta sa upierajú na neho. Čo urobí? Vyhodí Bednara? Vymení MacKinnona? Fanúšikovia Colorada by mali asi rôzne odpovede na tieto otázky. Jedno je ale isté, želajú si, aby Sakic niečo urobil, veď v období Vianoc sa ukazuje, či daný tím má na play-off alebo nie a práve teraz Colorado prehráva, čo sa len dá. Najbližšie dni bude preto zaujímavé sledovať dianie v Denveri, kde sa možno rozpúta veľká lavína.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,
Som aký som, niekto musí byť zlý :)

Related Article