sobota, 18 január, 2020

Šieste rýchlostné preteky žien v sezóne spoznali šiestu víťazku. Kaisa Mäkäräinenová, Dorothea Wiererová, Marte Olsbu Roeiselandová, Lisa Vittozziová, Anastasia Kuzminová a po dnešnom dni aj Markéta Davidová dokázali v prebiehajúcej sezóne zvíťaziť v disciplíne zvanej šprint. Mladá Češka rozhodla o svojom vôbec prvom triumfe vo Svetovom pohári hlavne na strelnici, kde sa jej podarilo vybieliť všetkých desať terčíkov. Ukázala tak veľký potenciál, ktorý v nej drieme, a o ktorom naši susedia básnia už nejaký rok.

Markéta Davidová
zdroj: Instagram

Biatlon vyhral pred behom

Markéta Davidová, ktorú kamaráti nevolajú inak ako Makula, pritom vôbec nemusela byť biatlonistkou. Jej rodičia sa venovali loptovým hrám, otec bol basketbalista, mama sa zas venovala volejbalu. Markéta má preto v sebe dostatok športových génov, a športu sa venovala od ranného detstva, ktoré strávila v malom mestečku neďaleko Liberca. Jablonec nad Nisou je mesto stvorené pre šport, narodili sa v ňom aj iní elitní českí športovci, napríklad oštepárka Barbora Špotáková, niekoľkonásobná olympijská víťazka. Svoje prvé kroky tu urobila tiež už legenda českého biatlonu Gabriela Koukalová. Práve k nej Markétu prirovnávajú.

Mladá Makula nenasledovala kroky svojich rodičov, začula v sebe iné volanie. „Loptové hry mi príliš nejdú,“ spomenula sympatická biatlonistka v jednom z rozhovorov pre portál iDnes. Od ranného detstva sa cítila ako ryba vo vode na zasnežených tratiach. Najskôr skúšala bežecké lyžovanie, a poznatky z tohto športu využíva aj teraz. Davidová totiž patrí medzi najrýchlejšie biatlonistky, na trati niekedy pripomína hurikán, a to má stále len 22 rokov. Biatlon však nie je len o behaní, ale aj strieľaní, a práve to bola donedávna achillova päta českej rakety. „S puškou nie sme najlepšie kamarátky,“ povedala s úsmevom po jednom nevydarenom výkone.

Usmiata extrovertka  

Jednou z charakteristických čŕt mladej biatlonistky je jej úsmev, či sa darí alebo nie. Markéta málokedy budí dojem, že by bola smutná. Naopak, často, aj po pokazených pretekoch, príde pred kameru, a so smiechom a istou dávkou sarkazmu komentuje svoje neúspešné vystúpenie. „Myslím si, že prvé tri položky som zvládla dobre, potom prišla tá štvrtá a celé som to pokazila. Neviem, čo sa tam stalo, ani vietor nefúkal, proste som prišla na položku a netrafila som vôbec nič,“ povedala v jednom pamätnom rozhovore pre českú televíziu ČT4.

Pred objektívom kamier jej to ide, minimálne rovnako ako na trati. No nielen pred kamerou nemá problém podeliť sa o svoje dojmy. Ľudia, ktorí s ňou trávia veľa času o nej hovoria ako o veľkej extrovertke. Stačí si pozrieť jej účet na Instagrame, kde to neustále žije. Davidová však „nevycapuje“ na plochu len svoje fotky, skôr sa so svojimi fanúšikmi delí o veľké množstvo zážitkov, ktorých je každý deň habadej. Na jej Instagrame tak môžeme nájsť hocikoho, no ak ide o biatlon tak je to predovšetkým Eva Puskarčíková, ďalšia česká biatlonistka.

Láska k zvieratám

Samostatné miesto v živote Markéty Davidovej patrí prírode a zvieratám, predovšetkým koňom. Tie majú niekedy dokonca prednosť pred biatlonom. „Kone na prvom mieste, všetko ostatné počká,“ má napísané česká raketa vo svojom účte na sociálnej sieti. Makula však najbližších pár rokov bude musieť kombinovať biatlon so zvieratami, a preto sa musela vzdať svojho sna, byť veterinárkou. „Toto povolanie by som s biatlonom nikdy neskĺbila,“ povedala študentka Poľnohospodárskej univerzity v Prahe, kde študuje iný odbor spojený so zvieratami. Špecializuje sa na rehabilitáciu a asistenčné práce.

Tags: , , , , , , , , ,
Som aký som, niekto musí byť zlý :)

Related Article