sobota, 18 január, 2020

Uplynulý víkend sa v rámci najprestížnejšej hokejovej súťaže niesol v znamení All Star. Okrem už tradičných súťaží zručností a už zabehnutého turnaja, kde proti sebe stáli jednotlivé divízie priniesol aj jednu pripravovanú novinku, ktorá bola označená za revolučnú. Konkrétne sa jednalo o testovanie systému monitorovania jednotlivých aktérov pomocou mikročipov, pričom podobná technológia by mala byť zavedená aj do puku.

Zdroj: Pixabay

S touto myšlienkou sa pritom vedenie NHL pohrávalo už dlhšie, pričom testovacie procedúry prebiehali aj v predošlých rokoch, práve v rámci zápasov All Star a taktiež na Svetovom pohári v roku 2016. Až teraz bola technológia upravená do zdanlivej dokonalosti. Jej zavedenie totiž má priniesť spestrenie v rámci televíznych prenosov, kde by diváci mali mať lepší prehľad o dianí, keďže prostredníctvom monitorovania by sa mali na obrazovke objavovať mená hráčov.

Že je to človeku nejako povedomé? Áno, na takéto niečo si už zvykli pravidelní hráči hokejového simulátoru nesúceho názov práve najprestížnejšej hokejovej súťaže na svete a v podstate na rovnakom princípe by to malo fungovať už aj v rámci reálnych zápasov. Vedenie súťaže však ešte neupresnilo termín uvedenia tejto revolučnej novinky do praxe.

Táto idea pritom zdvihla obrovskú vlnu diskusie, pričom väčšinová odozva bola negatívna. Problémom bolo hlavne spomínané zobrazovanie mien jednotlivých hráčov, nakoľko v rámci testovania sa menovka zobrazovala pri každom hráčovi na ľade a pôsobilo to značne chaoticky a inak tomu nebude ani pri obmedzení ukazovateľa mena na tých hráčov ktorých sa akcia týka. Predsa len toto nie je počítačová hra, ako poznamenávalo viacero diskutujúcich. Na rozdiel od mnohých pozitívnych zmien od nástupu Garyho Bettmana do čela NHL sa táto radí medzi tie značne negatívne.

Negatívne je vnímaný už len samotný nápad, ktorý vychádza práve z toho čo u EA Sports funguje odjakživa. Prakticky by sa tak opäť zmenšila medzera medzi simuláciou a skutočnosťou. Túto dieru snaží dlhodobo zmenšovať predovšetkým prvá strana (EA Sports).

Samotné monitorovanie hráčov by však nebolo úplne na škodu, nakoľko by došlo k spresneniu množstva štatistických údajov a značne ľahšie by sa tak dal sledovať napríklad ich čas na ľade. Ako plus sa dá označiť aj zavedenie sledovacieho zariadenia do puku, kde by prínos mohol byť ešte o niečo väčší. Týkalo by sa to najmä sporných situácii, ktoré k hokeju patria. Ku príkladu by sa jednoduchšie identifikoval strelec gólu v prípade skrumáže pred bránou a vyhodnoteniu či v danej situácii došlo k teču.

Ešte väčším plusom by bola iná sporná situácia, ktorá sa síce neobjavuje tak často, ale problém okolo nej je markantnejší. Brankári totiž neraz, v situácií, keď nemajú dostatočný prehľad o hre sa inštinktívne snažia zaľahnúť puk, pričom časťou svojho tela sa dostanú aj za bránkovú čiaru. Pri pohybe puku tak môže nastať stav, kedy aj ten prejde spolu s brankárom za čiaru ešte pred prerušením, čo by znamenalo gól. Hoci takýto scenár nie je častý a väčšinou videorozhodcovia majú dostatok záberov na vyhodnotenie danej situácie. Občas si však ani oni nie sú úplne istí a táto technológia by im tým pádom značne pomohla.

Suma sumárum novinka so zavedením mikročipov na sledovanie hráčov a puku je dobrá, ALE!, iba do určitej miery. NHL tak opäť prišla s nápadom, ktorým sa pokojne môžu inšpirovať aj iné federácie, opäť však platí, že len do určitej miery.

Tags: , , , , , , , , , ,

Related Article