sobota, 18 január, 2020

Ako by to bolo doslova iba včera, čo odštartovala hokejová sezóna 2018/19 a už sa pomaly ale isto blíži k svojmu záveru. Symbolický „záverečný šprint“ pritom odštartuje, tak ako v predošlých štyroch rokoch, vyvrcholenie hokejovej Ligy Majstrov, kde sa z 32 tímov na samom začiatku vykryštalizovala finálová dvojica. Jej súčasťou bude po piaty krát aj tím zo švédskej najvyššej hokejovej súťaže, pričom už po štvrtý krát to bude tím Frölundy, ktorý zároveň bude hostiteľom finálového zápolenia. V slovenskému fanúšikovi dobre známej hale Scandinavium bude jeho vyzývateľom nemecký Mníchov. Kto napokon z tohto súboja vyjde úspešnejšie sa dozvieme už zajtra.

Zdroj foto: Pixabay

Frölunda HC

Frölunda, Frölunda, už zas tá Frölunda, mohli si hokejoví fanúšikovia hovoriť počas prvých troch edícii hokejovej Ligy Majstrov pred jej vyvrcholením. Minulý rok si však tento popredný švédsky tím, aj napriek tomu že opätovne patril medzi favoritov, dal čo sa týka finálovej účasti malú prestávku. Tá sa však týkala len minulej sezóny a v tomto vydaní si znova zahrajú o celkový triumf. Nechýbalo však veľa a ich cesta, po tom čo ovládli svoju základnú skupinu, mohla skončiť už v úvodnom kole vyraďovacích bojov. Do cesty sa im totiž postavilo Lugano, ktoré favorita poriadne vytrápilo. Švajčiarskemu tímu sa najskôr v domácom prostredí podarilo udržať ofenzívu Frölundy na uzde a uhrať remízu 1:1. V odvete však už ich obrana nefungovala tak dobre, ale napriek tomu mal ich švédsky súper nemalé problémy, z ktorých ho vytrhol v samom závere až Ryan Lasch. Tento moment ako by im vlial novú krv do žíl a v ďalšom priebehu play-off už prekvapenie nedopustili. Ako štvrťfinále, tak semifinále zvládli s obrovským prehľadom a v oboch prípadoch boli obeťami kluby z Česka. V prvom prípade si vyčíňanie Frölundy odniesla brnenská Kometa a po nej nasledovala v súboji „indiánov“ aj Plzeň. Na jednotlivých nádielkach, počas ktorých sa sieť súpera rozvlnila celkovo 19 krát v štyroch zápasoch, sa pritom podieľali prakticky všetky formácie severského klubu. Ťažko tak jednoznačne označiť ich hlavného ťahúňa, čo vo finálových vyhliadkach dáva tomuto tímu obrovskú nádej. Aj v prípade, že by si súper dal pozor na už spomínaného Lascha, ktorý už dokonca má na svojom konte aj titul pre najužitočnejšieho hráča spred troch rokov, či dlhoročnú oporu Joela Lundqvista, stále sú tu bratia Westerholmovci, Rhett Rhakshani či Patrik Carlsson. Domáci celok sa taktiež bude môcť oprieť aj o výkon brankára Johana Gustafssona. V tomto prípade sa môže zdať že predstavovať ich súpera je zbytočné.

EHC Red Bull Mníchov

Mníchovský tím ako jeden z favoritov? V domácej lige určite, veď tam v posledných rokoch aj zbiera úspech za úspechom (pozn. aktuálne má na konte zlatý hattrick), ale v Lige Majstrov? Určite nie, teda rozhodne nie v užšom okruhu. Tam sa radili skôr úradujúci šampióni JYP Jyväskyla, či Kärpät Oulu z Fínska. Rozhodne väčšie šance sa dávali napríklad aj Växju Lakers. Nejako zvlášť ich cestu do finále nenaznačovalo ani ich počínanie si v skupine, kde síce s rovnakým počtom bodov ako jej víťaz Malmö skončili druhý. Vstup do play-off pritom mali ešte o poznanie tŕnistejší ako ich finálový súper a opäť v tom mal prsty švajčiarsky klub. Katom Mníchova sa takmer stal tím EV Zug, ktorý vykročil do dvojzápasu s nemeckým veľkoklubom výborne, keď sa mu podarilo vyhrať na ich ľade. Doma však prišiel totálny kolaps útoku, ktorý mal na svedomí predovšetkým Danny aus den Birken, ten totiž v dôležitom zápase zatiahol roletu a dva góly v sieti súpera znamenali postup. Ďalšia prekážka mala byť pritom ešte náročnejšia, do cesty sa im totiž opäť priplietlo Malmö, ktoré síce raz dokázali v skupine poraziť, ale tento krát ich misia mala byť ešte náročnejšia. Začali ju však výborne a to domácim víťazstvom. Išlo však o víťazstvo najtesnejším rozdielom a tak sa bolo v odvete na čo tešiť. To sa aj potvrdilo Vo Švédsku sa totiž strhla poriadna prestrelka, hrdinom ktorej sa stal až v predĺžení Trevor Parkes. Už pred semifinále tak bolo jasné že vo finále sa okrem „indiánov“ objaví aj tím, ktorého sponzorom je jeden z popredných výrobcov energetických nápojov. Súperom Mníchova bol totiž rakúsky Salzburg. Okrem toho bolo taktiež jasné, že jeden z finálových účastníkov bude nečakaný. Ani len malý náznak rozuzlenia nepriniesol ich prvý zápas, ktorý sa stal korisťou brankárov, keďže skončil bezgólovou remízou. V odvete sa tak skutočne začínalo od nuly, pričom malú výhodu mal Salzburg. Hralo sa totiž na jeho ľade. Rakúsky tím to však nedokázal využiť a z premiérovej účasti vo finále sa tak radovali Nemci. Už spomínaný hrdina dvojzápasu s Malmö, Trevor Parkes, je pritom zároveň jeden z finalistov ankety o najužitočnejšieho hráča. Okrem neho sa mníchovský tím bude spoliehať aj na Johna Mitchella, ktorý má početné skúsenosti so zámorskou NHL a samozrejme na obranu na čele s brankárom Aus den Birkenom.

Na prvý pohľad by sa mohlo javiť, že favorit je pomerne jasný a vlastne tomu tak je aj na druhý, tretí a kto vie až koľký pohľad. Mníchovský tím síce disponuje kvalitou a po detailnejšom pohľade na jeho zloženie ich účasť vo finále nie je až tak nevýslovne prekvapivá, ale predsa len Frölunda je v tomto ohľade niekde inde. Švédsky celok sa totiž môže oprieť, na rozdiel od svojho súpera o slušnú vyrovnanosť formácii. Šance Mníchova v rámci ofenzívy stoja a padajú na prvej formácii. Domácemu celku nahráva v prospech aj hra v nerovnovážnom počte. Teoretickou výhodou v prospech švédskeho celku by malo byť aj domáce prostredie, táto výhoda je však vzhľadom na predošlé výkony Mníchova na ľade súperov v rámci play-off skutočne len teoretická. Beztak jedinou nádejou pre ďalšie prekvapenie bude uspanie súpera, čomu však netreba dávať veľké šance nakoľko v tíme Frölundy sa snúbi snáď všetko z hokejovej kvality.

Tags: , , ,

Related Article