nedeľa, 13 október, 2019

Hokejová Liga Majstrov dnes dala bodku za svojim piatym ročníkom. V boji o titul sa stretla švédska Frölunda s nemeckým Red Bullom Mníchov. Vzhľadom na celkovo lepšiu bilanciu bol hostiteľom stretnutia o celkový triumf švédsky celok, ktorému mal pomôcť zavŕšiť snahu v záverečnom zápase podujatia aj brankár Johan Gustafsson. Rovnakú výzvu mal pred sebou taktiež aj Danny aus den Birken vo svätyni hostí.

Tak ako sa dalo očakávať zápas začal aktivitou domáceho celku. Nemecký tím však potvrdzoval kvalitu svojej obrany a pri prvom náznaku útočného snaženia si dokonca vybojoval presilovku, keď na trestnú putoval Chay Genoway. V nej však Frölunda potvrdila svoje kvality a až na jednu pološancu nedovolila súperovi nič prevratné. Aj napriek nevyužitiu presilovky sa ale s jej pomocou Mníchov aspoň dostal do zápasu a po skončení trestu pre domáceho obrancu sa hra prelievala zo strany na stranu. Oba tímy si v týchto minútach nič nedarovali, avšak v 10.minúte dôraz prehnal Mark Voakes. Po zhruba polminúte svoj zákrok mimo pravidiel zrejme aj oľutoval po delovke od modrej totiž otvoril skóre stretnutia Samuel Fagemo. Krátko na to hosťom zatrnulo, keď sa v nádejnej pozícii objavil Viktor Ekbom. V nasledujúcich minútach, aspoň čo sa týka tvorenia hry, opäť prebrali iniciatívu domáci. Naopak v dôraze vynikali hlavne hostia. Dvojica hráčov, ktorí mali na svedomí úvodný gól, Samuel Fagemo a Mark Voakes sa postarala aj o ďalší top moment. Opäť to pritom prinieslo potechu švédskym fanúšikom, keď prvý menovaný doslova zbúral svojho súpera. Nasadenie oboch tímov pocítil aj jeden z rozhodcov. V 16.minúte ho totiž zasiahol do tváre vyhodený puk. V závere úvodnej časti hry dali hostia o sebe vedieť aj hokejovejším spôsobom. Aj napriek značným problémom sa domácim podarilo udržať vedenie a to aj cez vylúčenie Viktora Ekboma.

Časť početnej výhody mníchovského celku sa tak preniesla do úvodu druhej tretiny. Aj tu sa ale napokon potvrdila kvalita Frölundy pri hre v nerovnovážnom počte, hoci po strele Yannica Seidenberga mohlo byť všetko inak. Rovnako ako po prvej presilovke sa aj tento krát Mníchov aspoň opätovne dostal súperovi pod kožu. Opäť to ale bolo zabrzdené vylúčením, keď na trestnú lavicu putoval Mads Christensen. Druhé oslabenie už z pohľadu hostí vyzeralo lepšie, ale po zlyhaní v obrane inkasovali v jeho závere z hokejky Ryana Lascha, ktorého s ľahkosťou uvoľnil Joel Lundqvist. Na inkasovaný gól hostia zareagovali správne a už v 26.minúte mohli kontrovať. Pokus Konrada Abelthausera bol ale zblokovaný. Inak však situácia kedy bolo potrebné tvoriť nemeckému klubu absolútne nesedela. Zhruba v polovici zápasu totiž Frölunda potvrdzovala aj svoje defenzívne kvality a z tohto obratu herných priorít takmer aj znovu udrela. Na šťastie hostí nemal Max Friberg dostatok priestoru na zakončenie. Po hluchých minútach o sebe čoraz viac dávali vedieť aj domáci. V úvode 33.minúty mohol tlak z predošlých chvíľ využiť Pathrik Westerholm, proti jeho úmyslu však bola bránková konštrukcia. Stúpajúci tlak domácich sa hostia snažili zmierniť svojim dôrazom. Yannic Seidenberg to s ním nanešťastie voči Rhettovi Rakhshanimu prehnal. Nanešťastie vzhľadom na predošlú úspešnosť Frölundy v početnej výhode a tú potvrdili aj presným zásahom Ponthusa Westerholma, ktorý len zavŕšil parádnu akciu. Domáci pritom ešte mali priestor na dorazenie súpera, keďže Seidenberg si vyslúžil dvojitý trest. Ešte počas jeho priebehu prišiel nedovolený zákrok na domácej strane a na trestnú putoval hrdina predošlých okamihov Ponthus Westerholm. Táto následná presilovka bola dokonca na pol minúty zvýhodnená na pomer piatich proti trom, ale aj Ekbom si odsedel svoj trest do poslednej sekundy. Nevyužitá presilovka zároveň uzavrela prostrednú tretinu.

Do tretej 20-minútovky tak domáci mohli vstúpiť v absolútnej pohode. Tú ale zakrátko narušili rozhodcovia vylúčením Sebastiana Stålberga. Ani piata početná výhoda nepriniesla zápis do streleckej listiny hostí. Zakrátko, po zákroku Ryana Buttona, mali navyše domáci možnosť ukázať svojmu súperovi ako na to a Simon Hjalmarsson nemal ďaleko od toho aby sa mu podarilo definitívne doraziť Mníchov. Aj napriek poriadnemu tlaku to tento krát nemecký tím ustál bez inkasovaného gólu. K štvrtému gólu v bráne hostí mal blízko aj Ryan Lasch v 47. minúte, keď unikol súperovej obrane. S plynúcim časom pôsobil tím hostí čoraz odovzdanejšie. Vzhľadom na stav sa moc dopredu nehrnuli ani domáci, hoci boli hnaný takmer vypredanou halou. Burcovanie prinieslo len ďalšie vylúčenie, keď sa proti pravidlám previnil Oliwer Fjellström. Prakticky tak náboj zápasu dodávala skôr tvrdosť. Tá vyvrcholila v náznak bitky Patricka Hagera s Rosselim Olsenom a práve Hagerove počínanie ako by ešte vykresalo iskričku nádeje, ktorú tréner podporil riskantným odvolaním brankára. Tento ťah, kedy do konca ostávala ešte značná doba, však slávil úspech. Na rozdiel dvoch gólov znížil v 52.minúte Yasin Ehliz. To ako by ešte viac prilialo olej do ohňa a v osobných súbojoch si aktéri darovali čoraz menej, po zákroku Andrewa Bodnarchuka nezaváhali ani už benevolentnejší rozhodcovia. Domáci si tak mohli pred vyvrcholením zápasu aspoň oddýchnuť, keď už sa nedokázali presadiť. Šancu odčiniť to mal tri minúty pred koncom Ponthus Westerholm po nedorozumení v zadných radoch hostí. Brankár si s jeho šancou poradil so stoickým pokojom. Úplný záver tretej tretiny priniesol ešte očakávané odvolanie brankára a taktiež timeout v podaní hostí. V tomto prípade si to už Frölunda ustrážila a po výhre v pomere 3:1 sa tak radovala z celkovo tretieho titulu.

Frölunda HC : EHC Red Bull Mníchov 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Góly: 11. Fagemo (Genoway, Friberg), 25. Lasch (Lundqvist, Hjalmarsson), 35. Ponthus Westerholm (Hjalmarsson, Lundqvist) – 52. Ehliz (Seidenberg, Voakes)

Vylúčenia: 7:7 , Presilovky: 3:1, Rozhodovali: Kaukokari, Lemelin – Sormunen, Kovacs Strely na bránu: 31:36

Frölunda HC: Gustafsson (Mattsson) – Genoway, Sigalet, Moverare, Ekbom, Grönlund, Gormley, Printz – Friberg, Lundqvist, Rakshani – Fagemo, Carlsson, Lasch – Mustonen, Pa. Westerholm, Po. Westerholm – Fjellström, Rosseli-Olsen, Hjalmarsson – Stålberg

EHC Red Bull Mníchov: aus den Birken (Reich) – Button, Aulie, Abeltshauser, Seidenberg, Bodnarchuk, Joslin, Quaas, Boyle – Ehliz, Hager, Wolf – Daubner, Voakes, Mauer – Shugg, Stajan, Parkes – Mayenschein, Eder, Christensen

Tags: , , , ,