sobota, 18 január, 2020

Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa tento rok uskutočnia na Slovensku, sú každým dňom čoraz bližšie. Dôkazom toho je aj fakt, že uplynulý víkend sa uskutočnila posledná reprezentačná prestávka pred záverečnou prípravou na šampionát. Posledný turnaj zo série podujatí, ktorej sa zúčastňujú skôr tímy druhého sledu sa pritom konal práve v jednom z dejísk Majstrovstiev sveta.

Hostiteľom Slovakia Cupu, ktorý ale v tomto roku niesol názov Kaufland Cup, bolo totiž naše hlavné mesto a tamojší Zimný štadión Ondreja Nepelu. Okrem iného sa tak mohla otestovať pripravenosť na vrcholné podujatie. Tá však nebola až takou podstatou ako otestovanie ďalších hráčov, ktorí by prípadne mohli spadať do úvahy pre nomináciu na domáci šampionát.

Zimný štadión Ondreja Nepelu
Foto: Flickr.com/Bratislavská župa

Kvalitu tohto výberu trénera Craiga Ramseyho však odskúšali hráči ktorých sa zrejme samotný reprezentačný vrchol nebude týkať. Ich súpermi totiž boli Bielorusi, ktorí pred rokom opustili elitnú kategóriu a taktiež aj záložný výber Ruska. Aj napriek tomuto faktu netreba význam daného dvojzápasu nijako znehodnocovať, hoci rozhodne lepšie by bolo skúsiť si to aj so súpermi priamo zúčastnenými na turnaji. Aj na to však príde čas.

Vráťme sa však k turnaju, ktorý niesol meno jedného zo sponzorov slovenskej hokejovej reprezentácie a rozoberme si ho pekne po poriadku. Ako prví vyzvali usporiadateľský výber vo štvrtok večer hokejisti Bieloruska. Zápas s jasným outsiderom nepriniesol prekvapenie, hlavne čo sa týka obrazu hry a v konečnom dôsledku aj rezultátu. Hlavne z hľadiska počtu gólov. Oba celky totiž prekonali súperovho brankára iba jediný raz a o víťazovi rozhodli až nájazdy. Tie napokon lepšie zvládol výber Slovenska, hoci dlho to vyzeralo na našu prehru. Náš jediný gól, ktorý znamenal vyrovnanie prišiel až v samom závere zápasu. Ako však bolo spomenuté na zápasy s podobným priebehom sme si už vlastne zvykli.

O niečom inom ale bol zápas s Ruskom, ktorý mnohým vyrazil dych a ukázal úplne odlišnú hokejovú tvár. Slováci v tomto stretnutí totiž jasne dominovali a svojho súpera vyprevadili s debaklom a nijako by dojmu prekvapenia nemal uberať ani fakt že sa jednalo „iba“ o záložný výber ruskej reprezentácie. Ruská mentalita je v športe totiž jasne nastavená na víťazstvo a je jedno či ide o top výber, alebo len náhradníkov, ktorí navyše patria medzi ťahúňov svojich tímov v druhej najprestížnejšej súťaži na našej planéte a kvalitatívne by sa rozhodne dali porovnať s tímom aký by boli momentálne schopní na Slovensko poslať Švajčiari, či Nemci. Dôkazom toho by pokojne mohol byť aj jeden z predošlých turnajov tejto sezóny hraný vo Švajčiarsku, ktorého sa taktiež zúčastnil aj podobne zložený výber Ruska. Inak tomu nebolo ani v prípade Nemeckého pohára.

Obe predošlé konfrontácie pritom priniesli napínavý zápas, o osude ktorého rozhodol jediný gól a v oboch prípadoch to bolo v náš neprospech v pomere 2:1. Aj preto je väčším prekvapením samotný rozdiel skóre ako víťazstvo slovenského tímu v treťom meraní síl s týmto súperom v aktuálnej sezóne. Výsledok tak nielen prekvapil, ale do nemalej miery aj fanúšikom zamotal hlavy z hľadiska očakávaní, aj keď veľká časť z tohto výberu sa zrejme do záverečnej nominácie nedostane.

Nájdu sa však aj takí, ktorí si ju zaslúžia alebo by ich štart na turnaji mal byť minimálne zvážený, nakoľko sa prezentovali dobrými výkonmi v dvoch diametrálne rozdielnych zápasoch. Najhorúcejším kandidátom by v tomto smere mal byť Samuel Buček, ktorý vytvoril dobre vyzerajúci trojzáprah s Radovanom Pulišom a Liborom Hudáčkom. Miesto v zostave by sa, pri súčasnej situácii, mohlo ujsť aj Róbertovi Lantošimu. Príjemné starosti trénerovi narobili aj brankári, ale to už nejde považovať za veľké prekvapenie. Aj napriek neúspechom na predošlých Majstrovstvách sveta totiž vlastne nikdy neboli kameňom úrazu brankári, ba práve naopak tí často živili naše nádeje. Konečne by sa k ním však mohli pridať aj spoluhráči, najmä pri aktuálnom hernom systéme, ktorý trochu pripomína hru Nemecka spred pár rokov, či Švajčiarsko pri ešte detailnejšom pohľade do minulosti. To by sa niekomu nemuselo až tak páčiť, avšak momentálne si nemôžme dovoliť hrať zvlášť atraktívny hokej a je nutné pristúpiť skôr k bojovnému systému s často ťažko vydetými výhrami. Ešte dôležitejšie ako chytiť sa tohto systému však bude jeho postupné zdokonaľovanie, predovšetkým z hľadiska tvorenia hry.

Úspech sa s týmto systémom určite dosiahnuť dá, stačí si pozrieť minuloročné výsledky dvoch spomenutých národov na Majstrovstvách sveta, respektíve Olympijských hrách.

Tags: , , , , , , ,

Related Article