sobota, 18 január, 2020

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní sa už priblížili k úplnému záveru. Ich vyvrcholením bude dnešný závod mužov v najtechnickejšej disciplíne, slalome. Z pohľadu slovenského fanúšika však šampionát vo švédskom Åre má to najpodstatnejšie za sebou a to aj pri všetkej úcte k štartujúcim v záverečnej disciplíne tohto podujatia. Zraky fanúšikov z tejto krajiny sa totiž už pred začiatkom jasne upínali na jediné meno, Petra Vlhová, tá bola želiezkom v ohni najmä pre záver šampionátu nesúci sa v technickom duchu.

Petra Vlhová zdroj: wikipedia.org Autor: Rolandhino1

Očakávania úspechu v spojitosti s touto rodáčkou z Liptovského Mikuláša boli predovšetkým v technickom vyvrcholení tohto prestížneho podujatia. Nejeden fanúšik mal teda zaznačený v kalendári práve dnešný dátum. Okrem neho bola možnosť vidieť výkričníky aj pri 14.februári, v ten deň bol totiž na programe obrovský slalom. Ruku v ruke s nádejami šli aj obavy z nezvládnutia tlaku na vrcholnej akcii, najmä aj vzhľadom na minuloročné olympijské hry, kedy sa tiež radila medzi adeptky na medailovú priečku aspoň v slalome.

Stále ešte pomerne mladá lyžiarka však od tej doby, zrejme hlavne počas leta, prešla v tomto smere obrovskou premenou. Čo to naznačil už doterajší priebeh Svetového pohára, kde síce už mala nejaký ten úspech za sebou, ale občas ju zvykla zradiť psychika. V tejto sezóne je zrazu všetko inak, ako dôkaz môže slúžiť aj čoraz výraznejšie dýchanie na krk fenomenálnej Mikaele Shiffrinovej. Obavy tak boli tento krát vo výraznom tieni nádejí a to dokonca aj pri obrovskom slalome, kde by ešte zhruba pred troma mesiacmi (pozn. v čase konania závodu v Semmeringu) bola radená nanajvýš do širšieho okruhu favoritiek na prípadnú medailu.

Za tak malú chvíľu sa pritom zmenilo tak veľa, čo je zrejme tiež dôsledkom Petrinej premeny, nakoľko už predtým jej jazdecký prejav v tejto disciplíne pôsobil veľmi dobrým dojmom. Ako to napokon celé dopadlo už všetci veľmi dobre vieme, ale zase na druhú stranu prečo si to nepripomenúť znova? Očakávania boli totiž tento krát minimálne naplnené. V oboch spomínaných disciplínach totiž ukázala svoju aktuálnu psychickú pohodu, ktorú jej ešte znásobil úspech z minulého týždňa v alpskej kombinácii, zásluhou čoho si napokon odnáša kompletnú medailovú zbierku. Týmito úspechmi sa tak definitívne stala superstar tohto športu a v mnohých stránkach tak jednoznačne táto talentovaná lyžiarka dozrela.

Pravdepodobne najväčšiu zásluhu na tom má taliansky tréner Livio Magoni, ktorý sa niekdajšej juniorskej majsterke sveta venuje tretiu sezónu a svojim dôrazom za ten čas takmer dokonale rozvinul jej obrovský talent. Jeho angažovanie teda aktuálne možno považovať za jedno z najlepších rozhodnutí a do budúcna sa tak zrejme aj tešiť na niečo viac. Tí znalejší totiž vedia, že minulosť tohto trénera je spojená aj s inou úspešnou lyžiarskou kariérou. Svojho času sa totiž venoval aj Tine Mazeovej, ktorá bola zrejme najkomplexnejšou lyžiarkou doby nie tak dávnej a práve podobným prípadom by pokojne mohla byť aj Petra Vlhová. Od jeho nástupu do tejto funkcie totiž okrem pracovania na slalomárskom potenciáli pomaly zdokonaľoval aj prejav v obrovskom slalome, od ktorého by sa postupom času stále ešte mohlo prejsť aj k rýchlostným disciplínam. Predpoklady dostať sa na vysokú úroveň v týchto disciplínach naznačila aj v už spomínanej alpskej kombinácii, kde okrem skvelého slalomu predviedla aj veľmi dobrý zjazd. Do budúcna, ak všetko pôjde ako má, sa teda rozhodne môžeme tešiť na jej ďalší rast a ďalšiu radosť z jej úspechov. Na záver ešte symbolické Hurá! Hurá! Hurá!

Tags: , , ,

Related Article